THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Kapela NERON hraje blackmetal. Naštěstí ne ten „old-school“, ale spíš se nechává inspirovat (respektive já to tam slyším) kapelami jako EMPEROR, starými BORKNAGAR a (snad kapelu neurazím) sem tam i CRADLE OF FILTH (vokálem). Nejvíc patrné jsou vlivy prvních jmenovaných. Sem tam sem měl pocit (hlavně první a pátý track), že poslouchám „Anthems“ v lepším zvukovém balení. Ostatně i uvedení Ihsahna a spol. mezi oblíbenými kapelami by mi mohlo dávat za pravdu.
Tím ovšem nechci hudebníky z NERONU obviňovat z plegiátorství – v dnešní době už málokdo přijde s něčím naprosto originálním, obzvláště pak na blackmetalové scéně, která se zdá být už pár let stagnující.
Bez mučení přiznám, že se mi „...The Black Light Of New Days“ poslouchalo celkem příjemně. Kapela, i přes mladý věk všech zúčastněných, působí vyzrálým dojmem – bicí jsou naprogramovány s citem, včetně „sypaček“ (čas od času se dostane ke slovu i nějaký ten moderně znějící sampl), hra kytaristů je nápaditá a pestrá a také vokál-skřehot, který frázuje na střídačku české a německé texty, nijak neirituje. Celá deska má zvláštní pochmurnou náladu, přesně dle slůvka, které si kapela sama vybrala jako označení pro vlastní tvorbu – „cold“. Když už jsme u toho srovnávání s EMPEROR, tak právě v navození atmosféry hoši za svými oblíbenci nijak výrazně nezaostávají. Samozřejmě – kvalita hudby samotné se zatím dost dobře porovnávat nedá, ale bylo by to k NERON hodně nefér, kdyby se o to někdo momentálně pokoušel. Určitě toho mají ještě hodně před sebou – uvidíme za pár let.
Po dlouhé době kvailtní tuzemská nahrávka spadající do blackmetalové scény. Inteligentní přístup a hudba na prvním místě, namísto okázalých a prostoduchých gest. To je přesně to, co blackmetal potřebuje.
6,5 / 10
Prometheus
- zpěv
Mork
- kytara, basová kytara
Nexus
- kytara, basová kytara, programování a zpěv, piano
1. Die Nacht
2. Mother Of Me
3. Husman
4. Nur Keine Angst
5. ...The Black Light Of New Days
6. Intermezzo
7. Raganrok
8. Welcome In Your Remember
9. Black Sabbath
...The Black Light Of New Days (2005)
Die Nacht (mini CD) (2003)
Duch sedmihoří (demo) (2003)
Vydáno: 2005
Vydavatel: samovydání
Čeští Emperor, kteří nic nedluží! Spíš naopak! Styděl bych se dát 6,5!
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.